METODY DOZOWANIA PROSZKÓW

dozowanie proszków

Dozowanie proszków – precyzyjne rozwiązania przy napełnianiu

Precyzyjne dozowanie jest kluczowe dla utrzymania jakości i smaku produktów żywnościowych, bezpieczeństwa i skuteczności produktów farmaceutycznych.

W zależności od ilości i dokładności, którą chcemy osiągnąć, istnieją różne metody:

Batchmixer_2
  • Dozowanie wolumetryczne – może być to skalibrowana komora o stałej lub zmiennej objętości, którą napełniamy mechanicznie lub za pomocą próżni/ciśnienia. Dozowanie odbywa się szybko, ale jego precyzja jest ograniczona.
  • Grawimetryczny – kontrolujemy ilości dozowanego proszku używając precyzyjnych celek wagowych. Jest to metoda bardziej precyzyjna, jednak droższa w implementacji.
  • Grawimetryczno-wolumetryczne – stosowane do bardzo dokładnego dozowania niewielkich ilości produktu. Łączy w sobie zalety dozowania grawimetrycznego i wolumetrycznego.

Grupa Dec stosuje w swoich rozwiązaniach wszystkie metody, w zależności od konkretnych potrzeb Klienta.

PRZYKŁADOWE ROZWIĄZANIA GRUPY DEC

Dozowanie Ze Stratą Masy (Loss-in-Weight)

Proszek możemy dozować bezpośrednio ze zbiornika magazynującego lub opakowań, np. Big Bagów, beczek i worków. Następnie trafia on do urządzeń procesowych tj. reaktorów bądź mieszalników. Dozowanie odbywa się poprzez zainstalowanie stacji wyładowczej na celkach wagowych i transfer proszku ze stacji za pomocą PTS Powder Transfer System® lub PFL Powderflex – bez potrzeby używania podajników ślimakowych lub zaworów obrotowych.

Naważenie Dodatnie (Positive Weighing)

W przypadku systemów Positive Weighing, jeżeli posiadamy odpowiedni zapas wysokości, produkt możemy dozować grawitacyjnie. Jeżeli jednak przestrzeń jest ograniczona, możemy skorzystać z PTS Powder Transfer System® który w połączeniu z DosiValve® zapewnia precyzyjne dozowanie. Systemy te służą do napełniania m.in. IBC, Big Bagów oraz beczek.

Ciągłe Dozowanie (Continuous Dosing)

Pierwotnie opracowaliśmy technologię PFL Powderflex na potrzeby przemysłu produkcji osocza, obecnie jednak stosujemy ją w wielu branżach. Proszek możemy transportować na duże odległości, a dzięki unikalnemu systemowi zaworów, możliwe jest jego precyzyjnie dozowanie. Proces napełniania i opróżniania komór jest naprzemienny zapewniając ciągły transfer produktu.

Dozowanie materiałów sypkich posiada w DEC szeroką gamę ofertową. Dowiedz się więcej!

Największe przemysły stosujące dozowanie materiałów sypkich

Przemysł spożywczy

Dozowanie składników takich jak mąka, cukier, przyprawy, kakao, mleko w proszku i wiele innych. Procesy produkcyjne obejmują m.in. piekarnie, cukiernie, produkcję napojów, przetwórstwo owoców i warzyw oraz produkcję przypraw.

Przemysł farmaceutyczny

Precyzyjne dozowanie substancji aktywnych, wypełniaczy, środków wiążących i innych składników do produkcji leków. Procesy obejmują produkcję tabletek, kapsułek, proszków do inhalacji, maści i kremów.

Wybuchowość pyłów

Pyły wielu materiałów sypkich, takich jak mąka, cukier czy węgiel, mogą być łatwopalne i wybuchowe. W odpowiednich stężeniach pyły te mogą spowodować eksplozje. Jedna z najbardziej znanych katastrof wybuchu pyłów miała miejsce w 1878 roku w młynie Washburn w Minneapolis.