Redukcja wielkości cząsteczek

redukcja cząsteczek
mikronizacja

Rola w wielu procesach produkcyjnych

Mikronizacja oraz mielenie (redukcja wielkości cząstek) to kluczowy element wielu procesów produkcyjnych. Grupa Dec oferuje rozwiązania w skali laboratoryjnej, pilotażowej, jak i w skali produkcyjnej.

Mikronizacja według Dec Group

Nasze doświadczenie skupia się przede wszystkim w zakresie <100μm-1μm. Różnorodne młyny strumieniowe zostały przystosowane do przemysłu farmaceutycznego, chemicznego, kosmetycznego i spożywczego, aby spełniać liczne wymogi klientów.

UMS jetmill

Mielenie, a mikronizacja

Mielenie jest procesem opartym na fizycznym oddziaływaniu na materiał za pomocą elementów takich jak ostrza, młoty czy stożki mielące. W technologii Dec Group wykorzystujemy młyn UMS DecMill oraz zintegrowane rozwiązania, które łączą transport proszku z jego rozdrabnianiem. To rozwiązania wszechstronne, wydajne i dobrze sprawdzające się zarówno w przygotowaniu surowców, jak i w etapach pośrednich. Na przykład przed granulacją czy mieszaniem.

Czytaj więcej

Zaletą mielenia jest szeroki zakres granulacji, elastyczność względem rodzaju materiału oraz relatywnie prosta obsługa urządzeń. Niemniej, ze względu na kontakt materiału z ruchomymi elementami, proces ten może prowadzić do przegrzewania się materiału lub generować cząstki o nieregularnych kształtach i rozmiarach.

mikronizacja

Z kolei mikronizacja, jaką oferuje Dec Group w postaci technologii MC DecJet®, to proces znacznie bardziej zaawansowany i ukierunkowany na osiąganie bardzo drobnych frakcji cząstek – często poniżej 10 mikrometrów. W przeciwieństwie do tradycyjnego mielenia, mikronizacja opiera się na działaniu sprężonego gazu, który wprowadza cząstki w kolizyjny ruch spiralny wewnątrz komory mielącej. W ten sposób rozdrabnianie następuje w wyniku zderzeń cząstek ze sobą – bez udziału jakichkolwiek elementów ściernych.

To rozwiązanie jest szczególnie cenione w farmacji, zwłaszcza przy przetwarzaniu substancji aktywnych (API), gdzie kluczowa jest jednorodność, wysoka czystość i dokładna kontrola nad rozmiarem cząstek. Technologia mikronizacji Dec Group jest w pełni zgodna z wymaganiami cGMP, pozwala też pracować w warunkach wysokiej izolacji (OEB5) i w atmosferze ochronnej, co czyni ją idealną dla przetwarzania substancji toksycznych lub wrażliwych.

Dlaczego Dec Group?

  • Nasze wieloletnie doświadczenie oraz zaangażowanie zapewniają dostęp do najnowszych osiągnięć w technologii mikronizacji. Posiadamy wiedzę specjalistyczną, aby zapewnić wyniki spełniające najwyższe standardy
  • Podczas pracy z bardzo silnymi lub toksycznymi materiałami, zapewniamy bezpieczne rozwiązania w zakresie hermetyzacji, które chronią operatorów oraz produkt.
  • Technologia mikronizacji Grupy Dec jest niezwykle wszechstronna. Można ją zintegrować ze środowiskiem laboratoryjnym, jak i środowiskiem produkcyjnym na dużą skalę.
  • Precyzyjna inżyniera i techniki kontroli procesu gwarantują, że materiały są mikronizowane zgodnie z pożądanymi wytycznymi za każdym razem.

Dwa podejścia – różne cele

Choć oba procesy mogą być częścią tej samej linii produkcyjnej, ich zadania są odmienne. Mielenie znajduje zastosowanie głównie jako proces przygotowawczy – służy do wstępnego rozdrobnienia materiału, który później poddawany jest dalszym procesom. Mikronizacja natomiast jest etapem końcowym – stosowanym tam, gdzie rozmiar cząstek ma bezpośredni wpływ na jakość finalnego produktu (np. lepsze wchłanianie).

Dec Group, dzięki szerokiemu portfolio rozwiązań umożliwia pełną elastyczność w doborze technologii pod kątem specyfiki produktu i wymagań procesowych. Niezależnie od tego, czy celem jest przygotowanie surowca, czy końcowe dopracowanie cząstek substancji aktywnej. Oferujemy precyzyjne, skalowalne i bezpieczne rozwiązania.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Skontaktuj się z zespołem naszych specjalistów!